گیاهان دارویی پایین آوردن فشار خون

به نام خداوند بخشنده و مهربان . در این مطلب آموزشی از سایت داروی گیاهی برای شما کاربران گرامی چند مورد از گیاهان دارویی که تاثیر خوبی در کاهش فشار خون دارند را معرفی خواهیم کرد .

برگ زیتون

خواص درمانی برگ زیتون

گیاه زیتون از خانواده زیتون درختی است با برگهای سبز دائمی متقابل و بیضوی , دراز و نوک تیز که ارتفاع آن در انواع وحشی و پرورش یافته به ۵ تا ۱۵ متر می رسد .  این گیاه عمر طولانی دارد ولی به سرمای شدید و ناگهانی حساس است . منشائ آن را آسیا و مناطق مدیترانه ای می دانند ولی امروزه در اکثر نقاط مناسب کشت داده می شود . در ایران کشت و پرورش زیتون در استانهای شمالی کشور , از جمله گیلان ( منجیل – رودبار) مرسوم است .

قسمت مورد استفاده : برگ های تازه گیاه

مواد موثر : برگ درخت زیتون دارای مواد تلخ , ترکیبات قندی , رزینی , موم , ساپونین و الکلهای استروئیدی و نیز گلیکوزید اولئوروپتین است .

خواص درمانی : برگ زیتون کاهش دهنده فشار خون و نیز برطرف کننده تب است .

مطالعات نشان داده اند که برگ درخت زیتون گشاد کننده عروق سطحی است و بدین ترتیب منجر به کاهش فشار خون می شود .

روش و مقدار مصرف : تعداد ۲۰ عدد برگ سالم درخت را به مدت ۱۵ دقیقه در ۳۰۰ میلی لیتر آب بجوشانید تا حجم آن به ۲۰۰ میلی لیتر برسد . پس از صاف کردن عصاره حاصل را روزی دوبار ( صبح و شب ) و به مدت ۱۵ روز متوالی مصرف میکنند . سپس ۸ روز مصرف آن را قطع و در صورت لزوم آن را مجددا مصرف می نمایند .

 

 زالزالک

خواص درمانی زالزالک

توضیح در مورد گیاه : درخچه ای است خاردار از خانواده گل سرخ با برگهایی صاف و بیضوی که سه تا پنج قسمت دارد و گلهای آن سفید یا صورتی با پرچم هایی قرمزاند که به میوهای قرمز و آبدار و کروی تبدیل می شوند . این گیاه در اروپای شمال غربی و برخی گونه های آن نیز در ایران می روید .

قسمت مورد استفاده : میوه های خشک شده و سرشاخه های گلدار و برگ .

خواص درمانی : میوه زالزالک در درمان نارسایی قلب مراحل I و II که به دیژیتال احتیاج ندارند , آنژین پکتوریس خفیف و پایدار و اختلال های خفیف نظم قلب به کار می رود و برگ آن به عنوان القا کننده خواب و پایین آورنده فشار خون نیز مصرف می شود .

مصرف در دوران بارداری و شیردهی : از آنجا که مصرف عشاره زالزالک موجب کاهش حرکات و قدرت انقباض زهدان می شود , یعنی بهتر است در دوران بارداری  شیردهی مصرف نشود .

میزان مصرف : ۰/۳ تا ۱ گرم از میوه های خشک شده یا بصورت دم کرده سه بار در روز .

 

سیر

خواص درمانی سیر

گیاهی است علفی از خانواده لاله با ساقه ای تا ارتفاع یک متر و برگ هایی باریک و بلند و گل هایی در راس ساقه بصورت چتر به رنگ سفید همراه با لکه های قرمز کوچک که در تمام مناطق جهان کشت می شود .

خواص درمانی : پایین آورنده فشار , قند , کلسترول و تری گلیسرید خون .

موارد احتیاط : در مصرف دارویی سیر برای کودکان زیر ۱۲ سال دقت شود .

مصرف در دوران بارداری و شیردهی : بدلیل نظر قدما مبنی بر اثر سقط کنندگی جنین , از مصرف دوز درمانی سیر در دورانی شیردهی و بارداری پرهیز شود , هر چند تا به حال چنین موردی گزارش نشده است .

میزان مصرف : روزانه ۴ گرم سیر تازه یا ۸ گرم از اسانس آن . در برخی منابع ۲-۴ گرم از سیر خشک شده سه بار در روز توصیه شده است . شایان ذکر است که سیر ترشی نیز قابل استفاده و دارای خواصی مشابه با سیر تازه است .

0

همچنین ببینید

خواص داروی گیاهی ماریانا

خواص و نحوه استفاده از داروی گیاهی ماریانا

ماریانا نام داروی گیاهی از ترکیب چند گیاه هست که کاملا طبیعی می باشد.از اين …

There are no comments yet